Aktuelno
POSLEDNJA MLADOST U YU
Muzej istorije Jugoslavije pripremio je za kraj godine izložbu “Poslednja mladost u Jugoslaviji 1977-1984” koja istražuje načine funkcionisanja omladinske kulture i predstavlja projekte koji su se razvili na preseku popularne muzike, likovnih umetnosti, pozorišta, filma, mode, (eksperimentalnog) TV programa, fotografije, dizajna i klupskog života.
Izložbom u Muzeju 25. maj, koja će biti otvorena u subotu 17. decembra u podne i trajaće do 22. januara 2012, naglašava se potreba da se kulturno nasleđe socijalizma, iako vezano za relativno skoru prošlost, obrađuje i čuva kao relevantna kulturna baština od značaja za buduće generacije.
Post pank, fanzini, andergraund strip, alternativni video, performans, DIY, foto... dočaraće potkulturne pokrete i omladinsku kulturu u drugoj polovini 70-ih i prvoj polovini 80-ih u SFRJ, vremenu kada su mladi, samoorganizovano i bez straha od improvizovanja, prisvojili mrežu omladinskih i studentskih institucija i stvorili autonomnu kulturnu sferu, jasno povlačeći granice spram drugih kulturnih obrazaca.
Do sredine 70-ih, međutim, omladina u socijalističkoj Jugoslaviji uglavnom je bila samo konzument, a ne i stvaralac trendova u kulturi. Omladinska kultura se razvila na marginama, a aktivnu ulogu preuzela je posle sloma studentske pobune 1968. godine.
Novu generaciju buntovnika, stasalu nakon 1968. godine, više nisu zanimali postojeći modeli dominantne kulture, socijalističke ili građanske, niti su joj bliski disidentski kulturni obrasci. Oni su i u fokusu izložbe, čiji su autori Marina Martić i Stevan Vuković.
Dok su disidenti vodili bitke oko zbirke pesama “Vunena vremena” Gojka Đoga, drame “Golubnjača” Jovana Radulovića i romana “Nož” Vuka Draškovića, mnogi tinejdžeri pravili su fanzine i izvodili buntovničke pesme koje su rušile društvene tabue, ali jezikom koji cenzura ne razume.
Povodom izložbe “Poslednja mladost...”, MIJ je pozvao bio sve zainteresovane da pomognu realizaciju te postavke ustupanjem materijala koji se odnose na najznačajnije pop-kulturne fenomene u bivšoj Jugoslaviji od 1977. do 1984. Realizaciju tog projekta pomogli su Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Masel i Biro Ives Service.
Sutra je Noć muzeja
Deseta Noć muzeja počinje u subotu u 18 sati i biće održana na 60...
Revija filmova Blokbaster
Urnebesna holivudska komedija u glavnim ulogama, 14. juna u Sava centru u...
Agenda do 26. maja
Da vam je lud provod zagarantovan i to ne samo u Noći muzeja to je jasno....
Gibonni u Beogradu!
Jedan od najpopularnijih pevača regionalne muzičke scene, Zlatan...
Sa ekipom na EXIT 4=5
Bez društva nema provoda, to svi znamo. Okupite svoju ekipu,...
The Prodigy i ratnički ples na EXIT-u
EXIT R:evolucija se širi iz dana u dan, pa će tako po prvi...
Agenda do 12. maja
Iako ste mislima već u predstojećim praznicima nemojte zaboraviti da je...
Calexico u Beogradu
Američki alternativni sastav Calexico održaće prvi put u karijeri...
Danas je Krokodokodil
Deca uzrasta od devet do trinaest godina imaće priliku da vide kako...
Od korice do korice
Izdavačka kuća Laguna poziva vas u Srećnu galeriju SKC-a u Beogradu na...
Satnica Supernatural festivala
U nedelju, 21. aprila 2013. sedmi po redu Supernatural festival će se...
Converse predstavlja najbolje od domaće scene
Poslednjeg vikenda u aprilu, u Božidarcu, CONVERSE predstavlja najbolje...